Екзалтация, радост и купон до зори: английският триумф на европейското за жени

мин. четене

It's Coming Home или "Идва си у дома"– любимото скандиране на феновете на "Трите лъва" за всяка титла за която се бори националният отбор по футбол най-накрая се оказа истина. След 2:1 срещу Германия на "Уембли" женският национален отбор на Англия стана европейски шампион. Отборът спечели първа такава титла в историята си.

Това постижение значително повдигна духа на британците, след като мъжкият отбор загуби на финала на Евро 2020 срещу Италия с 3:2 след изпълнение на дузпи.

Победата на английските футболистки обаче върна екстаза от 1966 г., когато Англия спечели световното по футбол за мъже,  и те получиха овации и поздравления от политици, общественици и дори официален поздрав от кралицата. Кралица Елизабет II вижда в тяхната победа вдъхновение, а значението на тяхната победа отива много по-далеч от самия трофей.

Вероятно защото финалът предизвика изключително внимание в цялата страна, което е почти безпрецедентно за женския футбол. С победата си "лъвиците" показаха, че женският дух, воля и способности не бива да бъдат подценявани.

Победата стана повод за празненства в цялата страна - по улици и площади.

Центърът на тържествата бе на Трафалгар Скуеър, където пред огромна и екзалтирана тълпа целият отбор вдигна трофея.

Това европейско по футбол за жени разби множество рекорди. Така например това е най-гледаният турнир от този ранг досега с най-много продадени билети - 600 000, близо два пъти повече от най-добрия резултат до момента. Победата на Англия над Норвегия с 8:0 изравни рекорда за най-резултатен мач - като иронията е, че другият най-резултатен мач е загуба от Германия с 6:2.

Холандската треньорка на "трите лъва" Сарина Уигман е и първият треньор, който печели турнира два пъти с два различни отбора – през 2017 с Холандия и сега с Англия.Мачът също зарадва любителите на футбола с изключително много напрежение, съревнование и майсторски отигравания. Така например в 62-рата минута Кийра Уолш изведе Ела Туун далеч зад отбрана. Англичанката хладнокръвно и с елегантен удар прехвърли вратаря и прати топката в мрежата, давайки предимство за домакините за 1:0.

В 79-та минута Магул след многоходова акция завърши с точно попадение във вратата на Англия и изравни силите. Така мачът влезе в напрегнати продължения.

Десет минути преди края – в 110-ата минута – Коуи Кели накара всички 87 000 души на Уембли да изригнат с мощен вик след като отбеляза победното попадение във финала.

Значението за тази победа вероятно ще направи женският футбол още по-привлекателен за състезатели, фенове и спонсори. В интервю в понеделник, изпълнителният директор на Футболната асоциация бе сигурен, че турнирът и грандиозният финал ще дадат стимул за развитие на спорта за много години напред.